2417/​964

Poul Nørreklit

To-personers sofa samt lænestol med stel af forkromet stål, betrukket med patineret sort skind. Designet 1964. Udført hos P.H. Møbler. 1960'erne. L. 120. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med krakeleringer, ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK