2413/​900

Halldor Gunnløgsson (f. Frederiksberg 1918, d. Rungsted 1985)

Tre væglamper af aluminium og hvid akryl. Formgivet i 1977. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 25. B. 20,5. (3)

Brugsslitage. Nogle ridser, mærker og buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 26. marts 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK