Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
Fritstående to-pers. sofa med stel af stål. Ryg og løse hynder i sæde og ryg betrukket med patineret rødt skind. Model BO-562. Udført hos BO-EX. H. 78. L. 145. D. 80.
Præsenteret på Møbelmessen i Køln 1964.
Litteratur: Mobilia no. 106, maj 1964.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og rust. Skind med pletter, smuds, skjolder, krakeleringer og huller/defekter.
Moderne kunst og design, 20. april 2021