846/​13

Cornelius Høyer, efter C. G. Pilo (f. Hellebæk 1741, d. Tikøb 1804)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i februar 2014.

Et par miniatureportrætter forestillende greve, overhofmarshal, præsident for Kunstakademiet A. G. Moltke (1710–1792) og dennes 2. hustru Sophie Hedvig, f. Raben (1732–1802). Parret blev gift 1760. Ca. 1761–1762. Usignerede. Olie på elfenben. Firkantede. 7,5×6. Indrammede i senere sort læderetui.

Torben Holck Coldings fortegnelse over Cornelius Høyers miniaturer nr. 15 og 16.

Litteratur: Torben Holck Colding i Kunstmuseets Aarsskrift XXXV-XXXVI 1949, s. 44–46, afb. i farver fig. 6.

Samme: “Aspects of Miniature Painting”, 1953, s. 150.

Samme: “Cornelius Høyer 1741–1804”, 1961, omtalt s.31 og 245 afb. fig. 12 og 13. Pilos portrætter afb. mellem s. 24 og 25.

Proveniens: Tidligere på Moltkernes gods Nørager. Fru kontorchef Castenskiold, f. komtesse Moltke (1961).

De to miniaturer er frit kopierede efter C. G. Pilos malerier fra 1760, tidligere på Nørager, nu på Frederiksborgmuseet. Sidstnævnte portrætter afb. mellem s. 24 og 25 i Holck Coldings “Cornelius Høyer 1741–1804”, 1961.

Malerier og tegninger, 25. februar 2014

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK