734/846
Stor kinesisk Rhinoceros vinkop af udskåret næsehorn, rigt dekoreret med kuilong drage, fabeldyr og skyformationer. 19. årh. Vægt. 494 gr. H. 10. L. 17.
Litteratur: Jane Chapman: The Art of the Rhinoceros horn Carving in China, 1999. London.
Lille revne ved kant og revne ved den ene hank. Ellers fin stand.
Porcelæn, fajance, glas, orientalsk, ikoner og varia, 3. september 2004
Vurdering
Hammerslag