Peter Rosing, m.fl. (f. Nuuk (Godthåb) 1892, d. Ilulissat (Jakobshavn) 1965)
Tre figurer og tupilakker af udskåret kaskelottand. H. 4–11,5 cm. (3)
Provenance: Aage Essemann 1888–1959, worked for The Royal Greenland Trading Company, Kryolith Mine and colony manager for Sukkertoppen and Jacobshavn until his return to Denmark 1932. Hence heirs.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Varia, 25. april 2019
14 bud