2139/730
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sæt på fire skalstole med stel af eg. Sæde og ryg af teak. Model 122. Formgivet 1950. Udført hos Søborg Møbler. (4)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Mindre finérhak længs kanter.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud