2008/28
Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
Landskab i aftenlys med en rytter, der holder hvil ved et vandingssted. Sign. på bagsiden Th. Philipsen 1869. Olie på lærred. 60×86.
Behov for rensning. To reparationer/lapper på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag