2008/​28 Theodor Philipsen: Landskab i aftenlys med en rytter, der holder hvil ved et vandingssted. Sign. Olie på lærred. 60×86.

Be­skriv­el­se

Landskab i aftenlys med en rytter, der holder hvil ved et vandingssted. Sign. på bagsiden Th. Philipsen 1869. Olie på lærred. 60×86.

Behov for rensning. To reparationer/lapper på bagsiden.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Kunstner

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

Vur­dering

8.000 kr.

Hammerslag

6.000 kr.

6.000 kr.