1937/75
Leng Mei (1669-1742), efter, 19. årh.
Jagtscene med personer i landskab. Betegnet med segl Leng Mei. blæk og guache på papir. Billede 89×178 cm. I ramme.
Proveniens: Telegrafist ved Store Nordiske Telegrafselskab, Valdemar Bjerre udstationeret i Kina 1906–34.
Undersøgt med montering, uden garanti for skulte defekter. Nogle folder og huller i papiret.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2019
Vurdering
Hammerslag