1937/​75

Leng Mei (1669-1742), efter, 19. årh.

Jagtscene med personer i landskab. Betegnet med segl Leng Mei. blæk og guache på papir. Billede 89×178 cm. I ramme.

Proveniens: Telegrafist ved Store Nordiske Telegrafselskab, Valdemar Bjerre udstationeret i Kina 1906–34.

Undersøgt med montering, uden garanti for skulte defekter. Nogle folder og huller i papiret.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2019

Vur­dering

18.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

(Autobud) 25.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
12.000 DKK