Foto endnu ikke klar
893/​4

I. T. Hansen (f. Randers 1848, d. sst. 1912)

Gårdparti med Scala Contarini del Bovolo ved palazzo Contarini del Bovolo. Sign. J. T. Hansen 1891. Venezia. Pal. Contarini Scala Mineli. Olie på lærred. 48×37.

Palazzo Contarini del Bovolo er et lille palads i Venedig. Paladset stammer fra det 15. årh og blev tegnet af arkitekten Giovanni Candi. Stedet er bedst kendt for sin udvendige flerbuede spiraltrappe, der kaldes Scala Contarini del Bovolo. Arkitekten Giorgi Spaventi menes at være ansvarlig for udfærdigelsen af den arkitektonisk spændende trappe.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK