2043/210
Dybt sydtysk fad af messing, spejl drevet med Mariæ bebudelse. Fane ciseleret med ornamentik. 17. årh. Diam. 38 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Gammel lodning langs spejlets rand.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag