Brandt Jeanrenaud et Robert lommeur af 18 kt. guld med timerepetition, guillocheret og graveret skive med hvide emaljeplaketter med arabertal, midte delvis dekoreret med polykromt emalje sceneri i form af kvinde med lyre i landskab, skive og værk signeret Brandt Jeanrenaud et Robert. Støvkapsel af forgyldt metal. Schweiz, 19. årh.s første halvdel. Vægt i alt 109 gr. Kassediam. 59 mm.
Uret kan ikke trækkes op men kan aktiveres kortvarigt. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Emalje med minimale afslag. Der medfølger ikke nøgle.
Varia, møbler og tæpper, 18. september 2019