James Rosenquist (f. Grand Forks, Dakota North, USA 1933, d. New York City 2017)
“Sister Shrieks” fra serien “Secrets in Carnations”, 1987. Sign. James Rosenquist 1987, 24/39. Udgivet af Graphicstudio, University of South Florida, Tampa. Litografi i farver, monoprint/collage/Arches paper. 122×202
Litteratur: Glenn nr. 209.
Malerier og grafik, 7. juni 2017