2448/798
Kai Kristiansen (f. 1929)
Entrésæt af palisander bestående af bænk med medestel og løs kommode med to skuffer. Model 35 og model 32. Udført og delvist stemplet hos Aksel Kjersgaard, Odder. Bænk. H. 39. D. 34. L. 118. Kommode H. 20. B. 40. D. 31,5. (2)
Litteratur: Aksel Kjersgaard katalog 1968, side 6.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Bænk med overfladepletter under skuffesektion. Nederste skuffe lettere falmet.
Vurdering
882802 |