Japansk lakpanel prydet med elfenbenskæringer i form af blomstrende grene og spurvefugl. Meiji 1868–1912. 91×47 cm.
Proveniens: Den danske ingeniør Rasmus Black (1871–1937), udstationeret i Kina 1898–1917 og bror til storsamleren Sophus Black. Begge arbejdede i Kina for Store Nordiske Telegrafselskab.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag/manglende ornamenter.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020