Dansk maler, 19. årh.'s midte
Blomstrende stedmoderblomster. Sign. Cecilie Phister 1850. Olie på træ. 14,5×19,5.
Meget minimale krakeleringer. Enkelte mindre overfladiske ridser, primært langs kanter. Let overfladerensning anbefales.