1325/1515
Sønderjysk hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, indvendigt forgyldt, rigt graveret med bladguirlander samt prydet med 34 facetslebne røde glasflusser og lille bemalet plakette, sekskantet fodstykke med balsamgemme, punslet med ejerinitialerne og dato MPJ EJ i K 1835. Fremstår ustemplet. Vægt ialt 106 gr. H. 13,5 cm.
Mindre buler, ridser og mærker. Enkelte glasflusser med afslag. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 20. juni 2013
Vurdering
Hammerslag
10 bud