2009/38
Fransk kaminur af forgyldt bronze, ved urhus Madame de Sévigné ved brevskrivning, sokkel støbt med muslingskal og ornamentik, forsølvet urskive med romertal. Ca. 1840. H. 35.
Trådophæng udskiftet. Bagben trykkede. Skive med alderspræg. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag