2038/​1325

Toftegaard

Øreskruer og vedhæng af 14 kt. guld prydet med rå ametyst og kvartskrystaller. Vedhæng L. 3,3 cm. Vægt ca. 10 g. (3)

Proveniens: Guldsmed Traudel Toftegaard.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ikke stemplet med mesterstempel, antageligt lavet som test-stykke eller til eget brug.

Smykker og Fashion, 16. september 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

500 DKK

500 DKK