2038/1325
Øreskruer og vedhæng af 14 kt. guld prydet med rå ametyst og kvartskrystaller. Vedhæng L. 3,3 cm. Vægt ca. 10 g. (3)
Proveniens: Guldsmed Traudel Toftegaard.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ikke stemplet med mesterstempel, antageligt lavet som test-stykke eller til eget brug.
Smykker og Fashion, 16. september 2020
Vurdering
Hammerslag