914/​378

Reinhoud d'Haese (f. Geraadsbergen 1928, d. Paris 2007, )

“Pinailleur”, Carteret, 1987. Usign. Tin. H. 43. Monteret på Solnhofen litografisk sten.

Litteratur: Gallimard: “Reinhoud. Catalogue raisonné. Tome 3 / Sculptures 1982–1987”, 2008, nr. 1444, gengivet side 274. Udstillet: “Reinhoud”, Cultuur- en ontmoetingscentrum De Warande, Turnhout, Belgien, 1988. Udstillet: “Reinhoud”, Cultureel centrum De Werf, Aalst, Belgien, 1988. Udstillet: “Reinhoud”, Gallery Guy Pieters, Knokke, Belgien, 1989.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK