Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Fritstående tre-personers sofa med stel af teakbejdset eg, betrukket med grøn uld. Udført og mærket med label hos Søren Willadsen, Vejen. L 184.
Modellen blev præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum, den 29. februar- 9. marts 1952.
Litteratur: tidsskriftet “Bygge og Bo”, Hefte 1, Forår 1952. side 35.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Senere betræk med nogle pletter.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
17 bud