1451/513
Viggo Boesen, tilskrevet (f. København 1907, d. 1985)
Lænestol med svungne armlæn og ben af eg. Sæde og ryg med grånistret stof. Model 107. Udført hos Slagelse Møbelværk.
Brugsslitage, herunder ben med ridser og mærker. Betræk med huller, pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 16. december 2014
Vurdering
Hammerslag
26 bud