872/​50

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Portræt af kunstnerens niece, Emily Ottilie (1848–1933). 1864. Usigneret. Betegnet på bagsiden “Til Minde om Onkel Vilhelm 1873 malet 1864”. Olie på lærred. 59×45.

Proveniens: Gået i arv i kunstnerens brors familie indtil i dag. Har således aldrig tidligere været handlet. Otto Marstrands datter Emily (portrætteret på maleriet og på kat. nr. 49) arvede maleriet efter faderen. Emily giftede sig i 1871 med Gustav Oscar Gyllich. De boede på de Vestindiske Øer og fik 5 børn. Nuværende ejers farmor var deres yngste datter, Edna. Da hun var lille flyttede familien til Danmark. Edna giftede sig med Fredrik Fredriksen og fik en søn, Oscar, som ændrede sit navn til sin farmors pigenavn Gyllich. Oscar døde ung, så maleriet er gået i arv fra Emily til Edna til nuværende ejer.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK