2140/774
Tre vaser af stentøj dekoreret med indridsede mønstre i relief. Dekoreret med hhv. turkisgrøn glasur, lys gul glasur med grå elementer og lys turkisblå glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark 106 II, Saxbo Denmark III og Saxbo Danmark 118. Udført hhv. 1937–1949 og 1950–1968. H. hhv. 8,5, 16 og 17,2. (3)
Vase med turkisgrøn glasur: 2. sortering. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
28 bud