Dansk maler, 20. årh.s begyndelse
Skibsportræt af den danske damper “S/S Frumentia” fra 1906, ført af Kaptajn Carl Andersen. Usigneret. Gouache på papir monteret på malepap. Lysmål 29×39.
Nogle mindre krakeleringer, afskalninger og misfarvninger. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019