2006/519
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Skrivebord af mahogni med profilerede kanter. Front med tre skuffe samt to udtræksplader, greb af messing. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. H. 77. L. 150. B. 75.
Nøgle medfølger
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle få hak/kantafslag. Den ene udtræksplade mangler greb. Top en anelse falmet.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
26 bud