2031/823
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“LC 1”. Armstol med stel af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med ponyskind, armlæn af sort kernelæder. Formgivet 1928. Udført hos Cassina.
Stemplet: 5918.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind slidt ned i nogle områder.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud