1806/193
Stort svensk senempire spejl af forgyldt træ, øverst udskåret med lyre og bladværk, spejlglas flankeret af helsøjler. 19. årh.s begyndelse. H. 260. B. 92.
Almindelige alderstegn. Patina. Todelt spejlglas; senere spejlglas, men ikke nyt.
Ældre malerier og møbler, 5. februar 2018
Vurdering
Hammerslag