1806/​193

Stort svensk senempire spejl af forgyldt træ, øverst udskåret med lyre og bladværk, spejlglas flankeret af helsøjler. 19. årh.s begyndelse. H. 260. B. 92.

Almindelige alderstegn. Patina. Todelt spejlglas; senere spejlglas, men ikke nyt.

Ældre malerier og møbler, 5. februar 2018

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK