853/​6

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Portræt af madam Henneberg i sort frakke, sort sjal og kysehat. Sign. Jensen P. Olie på lærred. 27,5×22.

Sigurd Schultzs fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 322, omtalt s. 338.

Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af Maleren Chr. Albr. Jensen”, 1922 nr. 71.

Proveniens: Kunsthandler Martin Grosell, ikke dennes auktioner. Grosserer Theodor Jensens samling, Bruun Rasmussen auktion 154, 1963, nr. 23, afb. s. 27.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 25. november 2014

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK