C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)
Portræt af madam Henneberg i sort frakke, sort sjal og kysehat. Sign. Jensen P. Olie på lærred. 27,5×22.
Sigurd Schultzs fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 322, omtalt s. 338.
Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af Maleren Chr. Albr. Jensen”, 1922 nr. 71.
Proveniens: Kunsthandler Martin Grosell, ikke dennes auktioner. Grosserer Theodor Jensens samling, Bruun Rasmussen auktion 154, 1963, nr. 23, afb. s. 27.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Malerier og tegninger, 25. november 2014