Oluf Høst (f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966)
Solnedgang over havet, Bornholm. Sign. O. Høst. Olie på lærred. 22×35.
Proveniens: Grosserer P.T. Nielsens samling. Siden nedarvet i familien.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 6. marts 2019