2418/​830

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AT 40”. Tre indskudsborde med stel af bøg, top af teak. Formgivet 1953. Udført og stemplet hos Andr. Tuck. H. 45/46/48. L. 40/46/52. B. 29/31,5/34. (3)

Litteratur: Andreas Tuck/Salesco katalog 1967.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Løse samlinger.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

12 bud

1112099 5.500 DKK
179980 (Autobud) 5.000 DKK
1112099 4.800 DKK
179980 (Autobud) 4.600 DKK
1112099 4.400 DKK
179980 (Autobud) 4.200 DKK
1112099 4.000 DKK
179980 (Autobud) 3.800 DKK
1112099 3.600 DKK
179980 3.400 DKK
1146524 3.200 DKK
179980 3.000 DKK