2148/18
Trompetformet Kyo-Satsuma vase af fajance, rigt dekoreret i farver og guld i felter med kvinder i have og procession i bjerglandskab med hængende blåregn, omkranset af føniksfugle og blomsterornamentik på koboltblå grund. Sign. Houzan Matsumoto. Meiji 1868–1912. H. 35. Diam. 23.
Let slitage på guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
Vurdering
Hammerslag