2137/156
Russisk ikon forestillende Elia' Himmelfart, i nederste hjørne hjælpes Elias af en engel under sit ophold i ørkenen, øverst ses Elisa tage Elisa's kappe op, da Elias hentes til himlen i en ildvogn. Tempera på træpanel. 19. årh. 31×26,5.
Ridser og mærker. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Brændemærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. september 2021
Vurdering
Hammerslag