Tove Olafsson (f. København 1909, d. Lyngby 1992)
Stående model. Sign TO, 10/10, antageligt stemplet 1950. samt med støbermærke JTS. Bronze. H. 37.
Ene kant på basen med antageligt senere indridsninger (se foto). Herudover enkelte minimale overfladeridser.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
28 bud