900/​37

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Helga siddende i Michaels atelier ved det smukke Ortmann chatol. Sign. M. A. Olie på lærred. 37×30.

Den dag i dag står chartollet i Michael Anchers atelier i Skagen. Det er ikke signeret; men Mathias Ortmann viser et identisk chatol som illustration til en annonce for sine møbler.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK