750/​1027

C. A. Jensen (b. Bredsted near Husum 1792, d. Copenhagen 1870)

“Overførster på Vallø, Kammerherre Ferdinand Baron Wedell-Wedellsborg (1792–1862)” og “Augusta Frederikke Christiane Baronesse Wedell-Wedellsborg, f. Komtesse Schack (1788–1841), gift 1812 med Ferdinand Baron Wedell-Wedellsborg”. Han med “Næsten sort, krøllet Haar, kraftige, sorte Bryn, skægløs. Mørkgraa Iris. Tilknappet, grøn Frakke med to Rader grønne Knapper. Sort Vest. Udfaldende Flip, hvidt Halsbind med Sløjfe og Kalvekrøs. Mørkgraa Baggrund, lysgraa t. h.”. Hun med “Mørkblond Haar, skilt i midten, med Bukler over Ørerne og med tværliggende Fletninger bagtil. Kraftige, sorte Bryn, vandblaa Iris. I Ørerne Berlokker af en Stenart i Guldmontering. Udringet, graa Kjole med Bredt tunget, hvid Blondekant f. o. Vide Ærmer med Skulderklapper, kantede med graa Baand. Paa Livet brede Plisseringer, faldende skraat fra hver Skulder mod Bæltets Midte. Varmt mørkgraa Baggrund, t. h. et bredt Lys, med en let Oliventone”. Han sign. Iensen pinxit (ca. 1824) og hun sign. Iensen pinxit 1825. Hver 24×19. Empiremer. (2).

Sigurd Schultz' fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 68 og 80.Proveniens: Premierløjtnant Kammerjunker Chr. H. Teisen, København.

Additional Remarks

Auction

Selected paintings, 5 December 2005

Category
Estimate

200,000 DKK

Price realised

Not sold