Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
Snorre Stephensen (f. 1943)
Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Malene Müllertz (f. 1949)
To skåle og tre vaser af stentøj. Flaskeformet vase modelleret med bibelske motiver i relief. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Jais, 3548. Kgl. P. H. 23. Lille vase dekoreret med sort glasur med enkelte blå islæt samt motiver med rød lustre. Sign. Sonne, C642. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 6,5. Diam. 9. Skål med brun Celadonglasur og indvendigt med gulglaseret stiliseret motiv. Sign. monogram for Snorre Stephensen. Kgl. P. H. 5,7. Diam. 13,3. Skål med skrå reliefdekorationer, dekoreret med brun glasur. Sign. monogram for Gerd Bøgelund. Kgl. P. H. 7. Diam. 10. Firsidet vase modelleret med fire fødder og med udsparet dekoration. Delvis dekoreret med transparent brungrøn glasur. Sign. monogram for Malene Müllertz. H. 12,8. B/L. ca. 6,2. (5)
Jais flaskevase mangler prop. Snorre Stephensen skål indvendigt i bund med uregelmæssigheder fra brændingen. Malene Müllertz vase indvendigt med omfattende kalkaflejringer.
Moderne kunst og design, 28. maj 2024