Japansk figurgruppe af patineret og forgyldt bronze i form af stående fisker med kurv på ryggen og fugl siddende på toppen, venstre hånd med padle. Ved hans side stående barn med kurv i højre hånd og skildpadde udstrakt i venstre hånd. Iklædt dragter med blomster mon. Meiji 1868–1912. Figurer H. 29 cm og 18 cm. Plateau L. 29 cm. B. 21 cm. På base af hardwood
Paddel mangler patinering nederst samt repareret. Fuglen repareret og løs på kurven. Skilpadde mangler hale. Senere base af træ med nogle revner.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 27. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020