2148/905
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP-201”. Et sæt på otte armstole med stel af ask, kopstykker med wengéindlægninger. Sæder med flettet papirgarn. Udført og mærket hos PP Møbler. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Papirgarn med slitage, pletter og smuds. Papirgarn en smule løs.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud