Kinesisk flakon af glas, dekoreret med hinterglasmaleri af et bjerglandskab, låg af nefrit. 20. årh. H. 11. Samt kinesisk fad af porcelæn, dekoreret med transferprint forestillende de 18 louhans, bagsiden med drager, føniksfugle samt den brændende perle i rødt transferprint. Stand af træ medfølger. 20. årh.s slutning. Diam. 36. (2)
Almindelig brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. januar 2024