2009/​55

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

Portrætstudie af Marie Warelius til “Man rejser sig fra bordet (Aftenselskab hos familien Moresco)”. Usigneret. Olie på lærred. 27×22.

Nærværende portræt er et studie til Laurits Tuxens gruppeportræt fra 1906 “Man rejser sig fra bordet (Aftenselskab hos familien Moresco)”, som befinder sig i John Odens samling i New York. På dette portræt ses Marie Warelius som nr. 7 fra højre i den bagerste række, stående bag - og til højre for - militærhistoriker og politiker N. P. Jensen.

Enkelte mindre afskalninger/huller.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

10 bud

4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK