Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Portrætstudie af Marie Warelius til “Man rejser sig fra bordet (Aftenselskab hos familien Moresco)”. Usigneret. Olie på lærred. 27×22.
Nærværende portræt er et studie til Laurits Tuxens gruppeportræt fra 1906 “Man rejser sig fra bordet (Aftenselskab hos familien Moresco)”, som befinder sig i John Odens samling i New York. På dette portræt ses Marie Warelius som nr. 7 fra højre i den bagerste række, stående bag - og til højre for - militærhistoriker og politiker N. P. Jensen.
Enkelte mindre afskalninger/huller.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
10 bud