Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
Gadescene i Napoli. Sign. Paul Fischer Napoli 1922. Olie på lærred. 58×75.
I den gadescene rammer Paul Fischer essensen af, hvordan livet foregår en sommerdag i en af de snævre gader i Napoli. Der er travlhed i gaden med mange gående, en grøntbod frister med frisk frugt og grønsager, kvinder sidder med deres håndarbejde og vasketøj hænger til tørre.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017