2448/304
Jernbeslået usigneret krudtprøver “eprouvette” ca. 1820 med krum netskåret kolbe der afsluttes med hvælvet plade, flad let bananformet flintlås, stort fjederpåvirket hjul mærket 1 til 12. Merd krudtprøveren en messingstand. (1)
Jernet lettere plettet.
Vurdering
911578 |