2004/863
Wilhelm Wagenfeld, Carl Jakob Jucker (f. Bremen 1900, d. Stuttgart 1990)
“Bauhauslampen”. Bordlampe af forkromet metal og klart glas. Skærm af hvid opalglas. Model ME 1/WG 24. Fomgivet 1924, Weimar Bauhaus. Udført og stemplet hos Technolumen, Tyskland. H 36.
Brugpatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
32 bud