1921/1664
Græsk geometrisk kande, dekoreret i sortbrun glasur med geometrisk mønster. 8. årh. f. Kr. H. 12,5 cm.
Medfølger original græsk faktura dateret 1959.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ødelagt og repareret rand.
Varia, 23. maj 2019
Vurdering
Hammerslag