914/​902

Jørgen Roed (f. Ringsted 1808, d. København 1888)

“En Afsked paa Toldboden”. En ung mand mand tager afsked med sin familie. Han rækker faderen hånden til farvel, moderen og en ung pige, måske en søster eller kæreste stå bagved. En drager bærer den ung mands bagage ombord. Yderst til venstre står en skildvagt ved sit røde skilderhus. Kompositionstudie. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 15×18.

Litteratur: Jens Peter Munk, “Jørgen Roed. Ungdomsarbejder”, 2013 s. 70–79. Kunstforeningen havde i 1834 opfordret 10 kunstnere til at indsende et maleri. Jørgen Roed valgte at udføre et maleri i disciplinen historie- og genremaleriet. Den fine lille studie er den ene af to studier til “En Afsked paa Toldboden” fra 1834, som anses for at være Jørgen Roeds gennembrudsværk. Dette maleri udstillet på Charlottenborg 1835 nr. 76. Studien afb. s. 79 og det færdige maleri s. 71 i ovenfor nævnte værk. Skitsen ligger tæt på det endelige maleri.

Toldboden havde en særlig betydning for bl.a. kunstnerne, når de skulle på den store dannelsesrejse til udlandet. Familie og venner tog rørende afsked med dem her. “Sejlturen fra Københavns Toldbod udgjorde i alle tilfælde første etape af rejsen sydpå. Stedet har for Roed som for hans fæller således været forbundet med afskedens vemod”. Citat s.72 ovenfor nævnte værk.

Proveniens: Grosserer Julius Justs auktion, Winkel & Magnussen 223, 1937 nr. 172, afb. s. 13.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK