2442/​7014

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 9”. Sæt på seks stole med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med rødt, farvet skind. Formgivet 1960. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2002 og 2020. (6)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med mindre pletter og rifter. To stole fra 2002 stemplet “Property of Schaeffergaarden.dk” på skind på ryg.

I Lyngby
Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?