2050/8580
Den Kejserlige Porcelainsfabrik
“Hverdagsservicet”. Russisk ovalt serveringsfad af porcelæn, dekoreret med blomster i farver på hvid grund. Russisk mrk. “Pridvorn” (med kyrilliske bogstaver), dvs. = “Hoffet”. 18. årh. L. 33.
Mindre aldersslitage, bl. a. kanthak med reparation.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag