2050/​8580

Den Kejserlige Porcelainsfabrik

“Hverdagsservicet”. Russisk ovalt serveringsfad af porcelæn, dekoreret med blomster i farver på hvid grund. Russisk mrk. “Pridvorn” (med kyrilliske bogstaver), dvs. = “Hoffet”. 18. årh. L. 33.

Mindre aldersslitage, bl. a. kanthak med reparation.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag