Raphael , efter, 19. årh. (f. Urbino 1483, d. Rom 1520)
“Den hellige familie af Frans I”. Sign. J. A. Te. Sage D'Apres Raphael 1873. Olie på lærred monteret på plade. 209×140.
Originalen fra 1518 befinder sig på Louvre, Paris.
Proveniens: Kongsdal gods.
Malerier og tegninger, 30. november 2021